Haber

Batan mülteci botunda can kaybı 62’ye yükseldi

Pazar sabahı İtalya açıklarında batan mülteci teknesindeki ölü sayısı bugün denizden çıkarılan 3 cesetle 62’ye yükseldi. İtalyan Kıyı Emniyetinden yapılan açıklamada, teknenin fırtınanın etkisiyle ülkenin güneyindeki Calabria bölgesinde kıyıya yaklaşık 100 metre açıkta kayaya çarptığı bildirildi.

Kazadan önce ahşap teknede kaç kişinin olduğu tam olarak bilinmese de ölü ve yaralı sayısının artacağı endişesi var. Şimdiye kadar yaklaşık 80 kişinin kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldığı veya kendi çabalarıyla kıyıya ulaştığı bildirildi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, “Boyu 20 metreyi geçmeyen bir teknede 200 kişinin taşınması suçtur” diyerek felaketten derinden yaralandıklarını söyledi. İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre bu yılın başından bu yana İtalya’ya yaklaşık 14 bin sığınmacı geldi.

Teknenin Perşembe günü Türkiye’nin Ege kıyılarından yola çıkarak Yunanistan’ın güneyinden geçerek İtalya’ya ulaştığı tahmin ediliyor. İtalyan makamları, bir kişinin insan kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

AFP,dpa/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu