Haber

Meral Danış Beştaş: “AKP, iktidarını bekası için sürdürebilmek adına Kadının Yaşam Hakkını Müzakere Konusu Haline Getirmiştir”

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “AKP, kadının yaşama hakkını, varlığını sürdürebilmesi için iktidarını korumak adına müzakere konusu haline getirdi. şiddete, özgür ve eşit bireyler olarak yaşama haklarının pazarlığına girdiklerini anlatan “Kadınlar buna en başta isyan etmelidir. 6284’ü düzenlemek, nafaka hakkını süresiz açmak ne demek? Biz hanımlar, bu vahşeti onaylayan, cinayetleri onaylayan, tecavüzleri onaylayan bu köhne, bu korkunç düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a Cumhur İttifakı’nda yer alan partilerin yaklaşımlarını eleştirdi. Beştaş dedi ki:

“AKP, KADINLARIN ŞİDDETTEN UZAK OLMA, ÖZGÜR VE EŞİT BİREYLER OLARAK YAŞAMA HAKKI KILDI”

AKP, iktidarını sürdürebilmek için kadının yaşam hakkını müzakere konusu haline getirdi. Kadının şiddete maruz kalmama hakkını, özgür ve eşit bireyler olarak yaşama hakkını pazarlık konusu yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki tüm kadınların buna en başta isyan etmesi gerekir. 6284 sayılı Kanun’un çıkarılması, süresiz nafaka hakkının tartışmaya açılması ne anlama geliyor? Biz kadınlar bu köhne, bu korkunç, şiddeti onaylayan, cinayetleri onaylayan, tecavüzleri onaylayan bu düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz.

“BU İTTİFAK 14 MAYIS’TA TÜRKİYE’DEKİ MİLYONLARCA KADINA KIRMIZI KART GÖSTERECEK”

14 Mayıs’ta Türkiye’de milyonlarca kadın bu ittifaka kırmızı kart gösterecek. Bu ittifakın geçmesine izin vermeyeceğiz. AKP ve MHP iktidarı ittifaklarıyla Türkiye’yi yüzlerce yıl geriye götürmeyi, kadının yaşam hakkını gasp etmeyi, kadını şiddetten korumayı öngören maddeyi bile gündeme getirdi. Hanımlar bu ittifaka mutlaka kırmızı kart gösterecek, hayır diyecek ve biz hanımlar bu gücü yıkacağız. Onların saltanatını sona erdireceğiz.”

sarkislaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu